Nastavenie automatických subdomén

Webhosting od spoločnosti Platon Technologies umožňuje vytvárať subdomény na Vašej doméne automaticky, stačí len na SFTP priestore príslušnej domény vytvoriť priečinok s názvom, aký má mať požadovaná subdoména.

Táto funkcionalita nie je ale implicitne zapnutá a pre jej spustenie a používanie je potrebné niekoľko úvodných nastavení, s ktorými je spravidla spojený krátky výpadok Vašej domény. Žiadame Vás preto, aby ste si pred spustením subdomén pozorne prečítali tento návod až do konca, dodržali postupnosť jednotlivých krokov a akékoľvek nejasnosti s nami konzultovali. Samotné zapnutie subdomén v našom systéme musíme vykonať na našej strane, preto Vás zároveň prosíme, aby ste nám o potrebe zapnutia automatických subdomén dali včas vedieť a mohli sme sa dohodnúť na konkrétnom čase spustenia.

Principiálne je vytváranie subdomén založené na tom, že vďaka špeciálnemu A záznamu v tvare *.vasadomena.ext je každý priečinok, vytvorený na SFTP priestore príslušnej domény, považovaný za subdoménu. Čiže akonáhle vytvoríte priečinok, vytvorí sa subdoména v tvare nazovpriecinku.vasadomena.ext a vyššie uvedený A záznam sa postará o správne smerovanie subdomény. Nastavením tohto A záznamu sa ale logicky zrušia implicitne nastavené záznamy www.vasadomena.ext a vasadomena.ext, čo by bez nižšie uvedených opatrení znefunkčnilo Vašu doménu (zobrazovanie jej aktuálneho obsahu).

Aby teda bol čas nedostupnosti Vašej domény čo najkratší, odporúčame Vám dodržať tento postup:

1. Vytvorenie špeciálnych priečinkov na SFTP (www/ a _/)
2. Skopírovanie obsahu do www/ a vytvorenie presmerovania
3. Vytvorenie A záznamu *.vasadomena.ext
4. Zapnutie automatických subdomén

1. Vytvorenie špeciálnych priečinkov na SFTP (www/ a _/)

Ako už bolo spomenuté, zapnutím automatických subdomén sa každý priečinok na SFTP stane subdoménou. Z toho vyplýva, že je potrebné vytvoriť aj priečinky pre implicitné tvary domény - na SFTP priestore danej domény (čiže v priečinku web/vasadomena.ext/) je potrebné vytvoriť dva špeciálne priečinky:

www - pre tvar www.vasadomena.ext a
_ (čiže podčiarkovník) - pre tvar bez www

(Pri vytváraní priečinku lomítko na konci samozrejme nezadávajte)

2. Skopírovanie obsahu do WWW a vytvorenie presmerovania

Priečinok www/ (web/vasadomena.ext/www/) nahradí doterajší hlavný priečinok (web/vasadomena.ext). Do neho je potrebné presunúť obsah SFTP priestoru (domény). Priečinok _/ je vytvorený pre záznam bez www (čiže jeho obsah sa objaví, keď do prehliadača zadáte Vašu doménu bez www.) Samozrejme má zvyčajne ten istý obsah ako www, a preto by ste mali doňho nakopírovať to isté ako do priečinku www/. To by bolo ale samozrejme zbytočne pracné a komplikovalo by to aktualizovanie Vašej stránky. Preto stačí vytvoriť presmerovanie priečinku _/ na priečinok www/ a to nasledovným spôsobom:

V priečinku _/ vytvorte súbor s názvom .htaccess (bez prípony, s bodkou na začiatku názvu). Do neho nakopírujte tento kód:


#
# This is universal permanent HTTP redirector created by Platon Technologies
# for multihosting and auto-subdomains purposes.
#
# Should be placed into _/ subdirectory in virtual document root.
# Actual website content goes into www/ subdirectory.
RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Po uložení súboru je nastavené automatické presmerovanie domény do priečinku www/, kde je uložený jej obsah.

Upozorňujeme ešte na jednu dôležitú vec: Kód stránky musí byť pri nakopírovaní obsahu do nového priečinku www/ prispôsobený tejto skutočnosti, to znamená, že všetky pevné cesty k súborom, ktoré predtým smerovali do web/domena.ext musia byť upravené tak, aby cesta k súborom v kóde bola aktuálna.

3. Vytvorenie A záznamu *.vasadomena.ext

V tejto chvíli je ešte treba vytvoriť A záznam, ktorý bude presmerovávať subdomény na Váš SFTP priestor. Ten sa vytvára v našom webovom portáli https://setup.platon.sk/. Po prihlásení kliknite v sekcii DNS na Zoznam domén a vyberte príslušnú doménu.

V spodnej časti obrazovky je zoznam A záznamov tejto domény.

Po klinutí na ceruzku pri zázname www - editovať zzáznam je potrebné do riadku Meno zadať miesto "www" znak *. V riadku Obsah nehchajte pôvodne IP adresy bez zmeny. Ip adresy môžu byť rôzne, ak by ste mali nejasnosti, kontaktujte podporu.

4. Zapnutie automatických subdomén

Teraz je všetko pripravené na zapnutie automatických subdomén. Pre zaputie automatických subdomén vyhľadajte virtualhost vašej domény a pri editácií začiatknite možnosť automatické subdomény. V prípade problémov nś prosím kontaktujte s touto požiadavkou, respektíve toto môžeme uskutočniť v dohodnutom čase. Ak by v tejto chvíli po zapnutí automatických subdomén nebol obsah Vašej stránky nakopírovaný v novom adresári www/ a vytvorené presmerovanie podľa uvedeného postupu, spôsobilo by to nefunkčnosť Vašej stránky. Zmena môže trvať aj 5 minút, nie však viac ako 15 minút. Ak by vám stránka ani po 15 minútach nefungovala, kontaktujte nás.

V prípade, že potrebujete akúkoľvek pomoc s danými nastaveniami, obráťte sa prosím na nás na adrese podpora@platon.sk

helpdesk

sme pripravení pomôcť

práve k dispozícií

online pracovníkov 2 / 6

Platon Technologies

How can we help you?

Prijímame hlásenia problémov či iných podnetov, súvisiacich s používaním našich produktov a služieb.

 

helpdesk@platon.sk +421 222 111 321

Ak potrebujete pomoc, kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky.

  • Telefonicky od 8:30 - 17:30
  • Niekedy aj cez víkendy
  • Jednoduchý a ľudský prístup
  • Riešime aj zložité problémy
kontaktný formulár

Dajte šancu našej online poradni. Nájdete v nej viac ako:

  • 6 kategórií
  • 58 návodov
  • 23 e-mailových nastavení
  • 7 programátorských tipov
prejsť do poradne

Otázky ohľadom naších produktov alebo špecifické požiadavky? Napíšte nám.

Ďakujeme za odkaz

V prípade potreby vás budeme kontaktovať.

Nepodarilo sa odoslať

Kontaktujte nás na helpdesk@platon.sk

NEWSLETTER

Prihlásiť sa na odber našich noviniek a aktuálnych akcií

Ďakujeme za Váš odber

Nepodarilo sa prihlásiť